Siyasal İslam En Büyük Bela

Mr. Bean

#uncensored
Konular
161
Beğeni sayısı
180
PG Nakit
50
Kurucu babamıza sevgim, saygım ve hürmetim dünyadaki belki de her adamdan fazladır. Fakat Atatürk'ün modası geçmiş fikirleriyle 21. yüzyılı yaşamayı son nefesime kadar reddedeceğim. Önüme koyulan her putu yıkmayı kendime görev bilirim, çok sevdiğim Atatürk dahil.

Doğrusuyla yanlışıyla 18 yıl asker, 18 yıl devlet adamı. Allah ya da peygamber değil ki 100 yıl sonra hala yanlışlarını görmezden geleyim veya savunayım.
Benim yazımdan "Atatürk'ün yanlışlarını görmezden gelelim" mesajını nasıl çıkardığını anlayamadım dostum. Put yıkmak için zaten "sevgi, hürmet" gibi kavramlar da olmamalı içinde. Bir şeyleri kendine görev biliyorsun madem, toplumsal değerleri toplumun dışından okumayı denemelisin, hem eleştirip hem severek olmaz o iş, kinizm lazım. Ayrıca bahsettiğim olay çok basit; siyasal islam ile kemalizm kıyaslanıyor, ikisi de aynı halt deniyor ama 1 ton pamukla 1 ton demir nasıl aynı değilse kemalizm ve siyasal islam da aynı olmuyor, olmayacak. Kemalizmin nazilikten farkı yokmuş gibi bir algı pompalanıyor ve bunun gerçeklik payı yok. Gençlerin kemalizme sövmesi -söz meclisten dışarı- bana İslam'ı terk edip ateist olan birisinin en başta "kandırılmışlık" hissi ve kendine olan öfkesiyle beslediği tezcanlı tavırlarını çağrıştırıyor. "Bize yıllarca okullarda masal anlattınız, aydın olmanın, çağdaş olmanın ön koşulunu Atatürk'e iman etmek olarak öğrettiniz ama ben o tabuyu yıktım bakın nasıl da sövüyorum." isyanının dışavurumu gibi. Elbette anlamlı ama ortada bu kadar öfke duyulacak bir durum yok. Kürtler ve Köktendinci çevrelerin isyanının dayanağı daha sağlam, ama çinko karbon Türk vatandaşına bir kötülüğü dokunmuş değil bu ideolojinin.

Mr. Bean

#uncensored
Konular
161
Beğeni sayısı
180
PG Nakit
50
Atatürkçülük ve Kemalizm'i karıştırıyorsunuz arkadaşlar.
Kusura bakma ofansif de algılama ama çok çok klişe bir laf. İkisi baştan sona aynı şeydir. Ulusalcılık ve Kemalizm aynı şey değildir, Ülkücülük ve Ulusalcılık taban tabana zıttır gibi bir çıkarım doğru olabilir ama Atatürkçülük ve Kemalizm ayrı kavramlardır demek tamamen içi boş bir iddiadan ibarettir.

Caliph

british master
Konular
204
Beğeni sayısı
1,371
PG Nakit
745
RPG Karakteri
Paul Heyman
1
Kusura bakma ofansif de algılama ama çok çok klişe bir laf. İkisi baştan sona aynı şeydir. Ulusalcılık ve Kemalizm aynı şey değildir, Ülkücülük ve Ulusalcılık taban tabana zıttır gibi bir çıkarım doğru olabilir ama Atatürkçülük ve Kemalizm ayrı kavramlardır demek tamamen içi boş bir iddiadan ibarettir.
Değildir. Kemalizm devletin perdesinin arkasına saklanmış resmi ideolojisidir. Baskıcıdır, zorlamacıdır, otoriter bir zihniyettir. Arkasına sözde Atatürk'ü alıp, kendi baskıcı ve çağdışı fikirlerini dikte ettirmeye çalışan bir görüştür Kemalizm. Atatürkçülük daha akılcı, mantıklı bir görüştür. Her Kemalistim diyen Atatürkçüdür ama her Atatürkçü Kemalist değildir.

Mr. Bean

#uncensored
Konular
161
Beğeni sayısı
180
PG Nakit
50
Değildir. Kemalizm devletin perdesinin arkasına saklanmış resmi ideolojisidir. Baskıcıdır, zorlamacıdır, otoriter bir zihniyettir. Arkasına sözde Atatürk'ü alıp, kendi baskıcı ve çağdışı fikirlerini dikte ettirmeye çalışan bir görüştür Kemalizm. Atatürkçülük daha akılcı, mantıklı bir görüştür. Her Kemalistim diyen Atatürkçüdür ama her Atatürkçü Kemalist değildir.
Bu bana "HDP'nin tabanına lafımız yok ama tavanı terörle iltisaklı derdimiz onlarla." geyiğini hatırlattı. Bunu diyenler o tabanın o tavana seve seve oy verdiğini ve zaten tavanın o tabanın istekleri ve talepleri doğrultusunda siyaset yaptığını görmezden geliyorlar mesela. Senin dediğin de aynı kapıya çıkıyor, Atatürkçü olanların tanıdığı Atatürk o devletin öğrettiği Atatürktür. Devlet ideolojisi ve politikaları da yine halkın Atatürkçü kesiminden kopuk oluşmamıştır. Bunlar birbirini besleyen, aralarında organik bağ olan olgular. Senin dediğin bizi sanki uzaydan gelen, halkla alakası olmayan bir grup oligark kendilerine maske olarak kullanmak için sıfırdan bir ideoloji yaratmışlar gibi bir sonuca götürür, olayları da bağlamından koparmış oluruz.

Centria

özledim
Konular
212
Beğeni sayısı
961
PG Nakit
330
image.png

atiban't

HAREM OG
Konular
61
Beğeni sayısı
532
PG Nakit
150
Favori Güreşçi
Angelico
Put yıkmak için zaten "sevgi, hürmet" gibi kavramlar da olmamalı içinde. Bir şeyleri kendine görev biliyorsun madem, toplumsal değerleri toplumun dışından okumayı denemelisin, hem eleştirip hem severek olmaz o iş, kinizm lazım.
Yanlışının burada olduğuna inanıyorum. Put yıkmak dediğimiz şey için rasyonalizmden bu kadar uzaklaşmak bir şart değil. Toplumsal değerleri toplumun dışından okumaya gelirsek, bunun akademik eğitimini alan birisi olarak bunu yaptığıma dair bir şüphen olmamasını isterim. Bu metodolojiyi sadece sosyolojik olaylar için değil, politik ve tarihi olaylar perspektifinde de gerçekşetirebiliyorum. Dolayısıyla put sevmemek, putlaşmış figürlerin altındaki gerçek fikirleri ve adamları sevmemeyi gerektirmez.

Kemalizm bir dönemin "necessary evil"ı olarak görülebilir, saygı duyabilirim. Kemalizmin bir devlet politikası, Atatürkçülüğün de yerel bir siyasi ideoloji olduğunu açıklamaya girmeyeceğim, Enes yapmış yeterince. Yazdığı her şeye imza.

The Aerialist

liberté
Konular
5
Beğeni sayısı
13
PG Nakit
0
Türkiye özelinde bu sorunun en büyük sebebi aslında merkez sağ parti eksikliği. AKP geldiğinden beri Demirel'in AP ve DYP'si, Özal ve Yılmaz'ın ANAP'ı gibi laiklikle bir sorunu olmayan ama muhafazakarları temsil eden bir parti yok ülkede. Dolayısıyla tüm sağ seçmen Erdoğan etrafında birleşiyor. Aslında Türkiye'deki şeriatçı-İslamcı kesim yüzde 20 civarında en fazla bunların da yine en fazla yarısı radikal. Ama başka merkez sağ parti olmadığından AKP-Erdoğan oyu hep %50. Akşener İYİP ile, Babacan DEVA ile bu eksikliği kapatabilirdi aslında fakat ikisi de bence yanlış yaparak CHP ile aynı masaya oturdu. Merkez sağ için alternatif olamadı. Bana kalırsa önümüzdeki seçimlerde dediğim türde bir parti çıkmazsa işimiz yine zor.

Mr. Bean

#uncensored
Konular
161
Beğeni sayısı
180
PG Nakit
50
Yanlışının burada olduğuna inanıyorum. Put yıkmak dediğimiz şey için rasyonalizmden bu kadar uzaklaşmak bir şart değil. Toplumsal değerleri toplumun dışından okumaya gelirsek, bunun akademik eğitimini alan birisi olarak bunu yaptığıma dair bir şüphen olmamasını isterim. Bu metodolojiyi sadece sosyolojik olaylar için değil, politik ve tarihi olaylar perspektifinde de gerçekşetirebiliyorum. Dolayısıyla put sevmemek, putlaşmış figürlerin altındaki gerçek fikirleri ve adamları sevmemeyi gerektirmez.

Kemalizm bir dönemin "necessary evil"ı olarak görülebilir, saygı duyabilirim. Kemalizmin bir devlet politikası, Atatürkçülüğün de yerel bir siyasi ideoloji olduğunu açıklamaya girmeyeceğim, Enes yapmış yeterince. Yazdığı her şeye imza.
Bahsettiğim şey rasyonalizmden uzaklaşmaktan ziyade tamamen rasyonalist bir çerçeveden bakmak anlamına geliyor. Tarihi bir figüre hürmet beslemek, sevgi duymakla rasyonalizm yan yana gelemez. Burada orta yol olmadığını ifade etmeye çalışıyorum. "Olmasaydın olmazdık" ile "sever sayarım ama put yapmaya da gerek yok" arasında zannettiğiniz kadar bir uçurum yok. Bir ucunda Yılmaz Özdil bir ucunda Kadir Mısıroğlunun yer aldığı bir skalanın içinde yer alıyor iki söylem de. Omniscient politik bir bilinç ise bunların dışında kalmayı gerektirir.

"Kemalizm ve Atatürkçülük ayrı şeylerdir" önermesine de yine yukarıda cevap verdim. Çıkmaya üşenirsen aşağı da koyayım:

Bu bana "HDP'nin tabanına lafımız yok ama tavanı terörle iltisaklı derdimiz onlarla." geyiğini hatırlattı. Bunu diyenler o tabanın o tavana seve seve oy verdiğini ve zaten tavanın o tabanın istekleri ve talepleri doğrultusunda siyaset yaptığını görmezden geliyorlar mesela. Senin dediğin de aynı kapıya çıkıyor, Atatürkçü olanların tanıdığı Atatürk o devletin öğrettiği Atatürktür. Devlet ideolojisi ve politikaları da yine halkın Atatürkçü kesiminden kopuk oluşmamıştır. Bunlar birbirini besleyen, aralarında organik bağ olan olgular. Senin dediğin bizi sanki uzaydan gelen, halkla alakası olmayan bir grup oligark kendilerine maske olarak kullanmak için sıfırdan bir ideoloji yaratmışlar gibi bir sonuca götürür, olayları da bağlamından koparmış oluruz.
Yerel ideoloji öyle olduğu için devletin rejimi de böyle oluyor. Aralarındaki bağı görmek zor değil, ideolojilerin oluşumu, bilginin oluşumu zaten bu süreçlerle gerçekleşiyor. Dediğim gibi; "gerçek İslam bu değil", "HDP'ye oy verenlere saygımız var, HDP'nin yönetici kadrosuna düşmanız" bunların hepsi benzer argümanlar.

Özetle;

1.İhtimal: Atatürk'ün temsil ettiği cumhuriyet değerlerini, devrimleri ve fikirleri savunuyorsan Atatürkçüsündür, o bahsettiğiniz devlet ideolojisi de bu fikirleri sağlamlaştırmak için kurulmuş bir müessesedir. Bunu ne kadar doğru ne kadar yanlış yapmışlardır ayrı konudur.

2.İhtimal: Atatürk'ün devrimlerine karşısındır, Atatürk'ün tek parti döneminde yaptığı bazı işlere karşısındır, sevmezsin.

Çünkü Atatürk ile ilgili anlatılan her şeyin o laf attığınız ve Atatürkle hatta Atatürkçülükle izole etmeye çalıştığınız devlet propagandasının ürünü olduğunu ve sizin bilinçaltınızda Atatürk'ün yıkması ve sevmemesi bu kadar zor bir figür olmasının sebebinin de yine bu eğitim sistemi ve devlet politikaları olduğunu görmezden geliyorsunuz. Atatürk ile ilgili Kamos'un psikopat hocasının kadın dedikodularını anlattığı hatıratı ve H.C. Armstrong'un yalan dolu kitabı haricinde hiçbir eleştirel birinci el kaynak yok.

Atatürk iyiydi ölünce İnönü batırdı. Atatürk iyi de Kemalizm kötü(Atatürk'ün fikirleri ile Kemalizmin ortaya koyduğu şeyler çok farklı sanki) Ben de Atatürkçüyüm ama bla bla... Bunlar 3-4 senede bir "tabu yıkmaya" niyetlenen ama buna cesareti olmayan kişilerin öne sürdüğü yüzeysel argümanlardır.

Konuyu ziyaret edenler (Toplam: 0)
No registered users viewing this thread.
Anasayfa Üst Alt

Kolay Giriş Yapın: