Yazı | Tony Khan AEW'yu 2016'da Kursaydı?

Nature Boy

🤙pura vida
Konular
149
Beğeni sayısı
2,052
PG Nakit
1,090
Favori Güreşçi
Jacob
Doğan’ın yazısını okumak çok eğlenceliydi. Davet üzerine ben de kendi düşüncelerimi kaleme almak istedim.

Her ne kadar “What If” sorusu cevaplıyor olsak dahi, bazı ön kabuller yapmak ve çevreyi analiz etmek gerekiyor. Bu soruyu cevaplamak için başlangıç tarihini 1 Ocak 2019 değil, 1 Ocak 2016 olarak kabul edeceğim.​

1. Şirketin ismi AEW olmazdı.​

iu

En bariz olan şey ile başlayalım. Doğan, yazısında Cody’nin şirketin kurucu kadrosunda olmayacağjnı yazmıştı. Ancak tarihi benim kabul ettiğim yerden aldıysa kaçırdığı önemli bir nokta var: Elite tayfanın bu dönemde özgül ağırlığı yoktu. Being the Elite, 5 Mayıs 2016 tarihinde başlamıştı. Young Bucks, AEW’nun kuruluş tarihindeki sosyal medya gücünü hayal dahi etmiyordu. Omega ise sıradaki WK’de Kushida’ya Junior kemerini korumaya hazırlanıyordu. Soruyu; Tony Khan, 2016’da güreş şirketi kursaydı şeklinde düşünürsek bu arkadaşların EVP’liği olmayacaktı. Muhtemelen ismi de Tony Khan’ın e-fedlerine verdiği isim olan “World Best Wrestling” olurdu. Güreş işlerinde de GFW işinden batağa saplanan Jeff Jarrett yardımcı olurdu herhalde.​

2. AJ Styles Yeni Şirketin Mihenk Taşı Olurdu​

iu

Bu dönemde şirket kurulacak olsaydı AJ Styles’dan daha büyük, alınabilecek bir yıldız yok. Tony Khan’ın elinde sınırsız para olduğunu düşünürsek AJ’in WWE’ye gitmesine engel olabilirdi. Bu durumda şirketin “ace”i olarak görev alırdı. Ancak Doğan’ın yazısının aksine, bu şirketin arkadaşlarının projesi olmaması sebebi ile bir gönül bağı olmazdı. Kalıp kalmayacağı sonrasında yaşayacaklarına bağlı olurdu.​

3. BULLET CLUB Bilmecesi​

iu

Tony Khan, AJ’i kapatması durumunda yanında birilerini daha kapatmak isterdi. Burada BULLET CLUB’ın ismini anmazsak olmaz. Jeff Jarrett’ın GFW döneminde NJPW ile yaptığı iş birliği vesilesi ile, Batılı seyirciler 2014 yılından itibaren NJPW yayınlarını ingilizce olarak takip etmeye başladı ve bu da BULLET CLUB’ın popülaritesine yansımıştı. Senaryomuza göre düşündüğümüzde Jeff Jarrett’ın bu iş birliğini kullanarak ilk vadede Doc Gallows ve Karl Anderson’ı yeni şirkete temelli getirirdi. TK’in elindeki kaynak, zamanla diğer üyeleri de buraya dahil ederdi. Ancak bu sürecin sonunda BULLET CLUB’ın modasının daha hızlı geçeceğini düşünüyorum. BC’nin bu kadar uzun sene batıda ilgi görmesinin sebebini biraz da kendilerinden birilerinin asyada gruplaşması olduğuna bağlıyorum. Amerikada bu, çakma NWO olarak algılanıp ters tepebilirdi.​

4. WWE İle Olan Transfer Rekabeti​

iu

AEW ilk kurulduğu dönemde WWE yönetimi, AEW’da olacağı düşünülen güreşçilere inanılmaz kontratlar teklif ediyordu. Bu süreçte de bir benzeri olurdu. Bir diğer husus da WWE’nin, serbest bırakacağı güreşçiler konusunda daha seçici davranabileceği. Karşı tarafa koz vermemek adına bazı güreşçilere yeni şanslar verilebilirdi. Bu nedenle Cody Rhodes’un, Jericho ve Ambrose’un WWE’den hiç ayrılmadığı bir senaryo da mümkün. Ayrıca ROH ve TNA’deki güreşçiler için de müthiş bir rekabet dönerdi. 2016’da NXT’ye gelen Samoa Joe, Bobby Roode gibi isimleri yeni şirkette görebilirdik.​

5. Okada vs. Omega Hiç Yaşanmayabilirdi​

iu

BULLET CLUB transferlerinin gerçekleşme hızına bağlı olarak Wrestle Kingdom 11’deki Kenny Omega vs. Kazuchika Okada maçı hiç gerçekleşmeyebilirdi. Dave Meltzer’in 6 yıldız vermesi ile güreş dünyasında NJPW ve Elite tayfa üzerine hayvan gibi ilgi toplamasını sağlayan bu olayın gerçekleşmemesi demek Omega ve Bucks’ın kendi seyirci kitlesini bu kadar büyütememesine neden olabilirdi. Düşündükçe keyiflendik, yalan mı söyleyelim?​

6. Pandemi Öncesi Ürünü Oturtmak İçin Çok Fazla Zaman Var​

iu

AEW, haftalık şovlarının başlamasının ardından yalnızca 1 PPV sonrasında pandemi ile karşılaştı. Bu, ürünün oturması için yeterli zamanın olmamasına sebebiyet verdi, şirketin balayı dönemi güme gitti adeta. Şirket 2016'da kurulmuş olsaydı, seyircili şovların daha uzun süre decam edecek olması şirkete olumlu bir etki yaratırdı.​

7. CM Punk?​

iu

Bu maddeyi bonus olarak ekledim. Hepimiz, CM Punk'ın WWE'den nasıl ayrıldığını hatırlıyoruz. 2021'de AEW'da ilk görünümünü yaptığında WWE dışında bir şirkete yardım etmek konusundaki isteğini görüyorduk. Ancak Elite ile çıkan kavgaları (nedenleri bir kenara) Punk'ı şirketten uzaklaştırmaya, ardından istifasına kadar götürdü. Bu senaryoda Elite'in şirket içinde yönetici olmamasından dolayı bu olaylar hiç bu kadar büyümeyebilir, büyüse de sonuç Punk'ın istifası ile sonuçlanmayabilirdi. Tüm bunları düşündüğümüzde WWE ile Punk'ın arasının düzelmediği bir senaryo da mümkün.

Kısa ve öz bir şey patlatmış olduk. Buyur, beyefendi. @Beast Incarnate

Beast Incarnate

#uncensored☝️
Konular
5,430
Beğeni sayısı
3,739
PG Nakit
3,035
RPG Karakteri
Swerve Strickland
Favori Güreşçi
Brock Lesnar
1 1
Benim yaptığım konsept aslında biraz gerçekliğin dışında fantezi okuması yapmaktı, o yüzden ismin AEW olmasıymış vs. bunlara çok takılmadım. Tabii Omega ve Bucks'ın da 2016'da henüz hiçbir şey olmadığı gerçek ama Tony Khan'ın aaa bu kardeşler eğlenceliye benziyor deyip bunları yanına alması da bir ihtimal bence ahahahahahahahaah.

Yalnız benim gözüme en çarpıcı gelen madde Okada vs. Omega'nın gerçekleşmemesi oldu. Gerçekten de, güreş tarihinin en iyi maç dizisinden mahrum kalacakmışız. Tabii senin Elite nefretin bu tip şeylerin önüne geçiyor olsa da Okada vs. Omega'dan mahrum kalmış olmak benim için ölüm gibi bir şey olurdu... Eline sağlık Taylancım.

Nature Boy

🤙pura vida
Konular
149
Beğeni sayısı
2,052
PG Nakit
1,090
Favori Güreşçi
Jacob
Benim yaptığım konsept aslında biraz gerçekliğin dışında fantezi okuması yapmaktı, o yüzden ismin AEW olmasıymış vs. bunlara çok takılmadım. Tabii Omega ve Bucks'ın da 2016'da henüz hiçbir şey olmadığı gerçek ama Tony Khan'ın aaa bu kardeşler eğlenceliye benziyor deyip bunları yanına alması da bir ihtimal bence ahahahahahahahaah.

Yalnız benim gözüme en çarpıcı gelen madde Okada vs. Omega'nın gerçekleşmemesi oldu. Gerçekten de, güreş tarihinin en iyi maç dizisinden mahrum kalacakmışız. Tabii senin Elite nefretin bu tip şeylerin önüne geçiyor olsa da Okada vs. Omega'dan mahrum kalmış olmak benim için ölüm gibi bir şey olurdu... Eline sağlık Taylancım.
Eyw Doğan’ım. Bence böyle daha iyi olurmuş ya…

Nature Boy

🤙pura vida
Konular
149
Beğeni sayısı
2,052
PG Nakit
1,090
Favori Güreşçi
Jacob
TYB, EVP olmasa da bu şirkette rol oynardı. Çünkü o dönemin en ilgi çekici takımlarından birisiydi. Aynı zamanda çok sayıda şirketin TT şampiyonluğunu taşıyordu.
En sıcak dönemlerini yaşamıyorlardı. Kesinlikle güreşçi olarak gelirlerdi bir noktada. Ama yöneticliktir, imtiyazdır… Bunlar çok başka mevzular.

Styles Clash

Littlefinger
Konular
92
Beğeni sayısı
1,631
PG Nakit
470
Favori Güreşçi
AJ Styles
En sıcak dönemlerini yaşamıyorlardı. Kesinlikle güreşçi olarak gelirlerdi bir noktada. Ama yöneticliktir, imtiyazdır… Bunlar çok başka mevzular.

En sıcak dönemlerini yaşamıyorlardı ama wwe dışı en iyi tag teamlerden birisiydi yine de ve evet imtiyaz vs olmazdı.

Tolgamer

Pepsi Konseyi
Konular
375
Beğeni sayısı
626
PG Nakit
1,030
RPG Karakteri
Adam Copeland
Favori Güreşçi
Nic Nemeth
1
Diğer maddelerden o yılda yaşananlardna pek uzak olduğum için anlamam ama şu bir gerçek ki Tony Khan ekibiyle birlikte o yıllarda Punk'ı getirebilseydi şu an net bir şekilde WCW ekolü bir şirket izliyor olurduk. Getirdikleri isimlere ve ana isim seçimlerine göre belki de pandemi sürecinde ürünü vs.'de oturttuklarını düşündüğümüzde reyting açısından WWE'yi geçebilen bir şirket izlerdik.

Huma

huma
Konular
28
Beğeni sayısı
69
PG Nakit
100
Diğer maddelerden o yılda yaşananlardna pek uzak olduğum için anlamam ama şu bir gerçek ki Tony Khan ekibiyle birlikte o yıllarda Punk'ı getirebilseydi şu an net bir şekilde WCW ekolü bir şirket izliyor olurduk. Getirdikleri isimlere ve ana isim seçimlerine göre belki de pandemi sürecinde ürünü vs.'de oturttuklarını düşündüğümüzde reyting açısından WWE'yi geçebilen bir şirket izlerdik.
Zevkler ve renkler tartışılmaz tabi ki buna bağlı kalarak kendi yorumlarımı aktarayım. Kurulacak WWE'ye "maddi" olarak rakip olması gereken ve aynı sularda yüzmesi gereken şirkette, şuan profesyonel güreşe ayırdığım vaktin çoğunu AEW'ya verme sebeplerimin neredeyse hepsi olmazdı. Ben hem hikayede hem ring içinde hardcore (hardcoredan kastım 2 kendo darbesi ve düz masa kırmak değil) öğeler barınan, güreşçilerin kendilerini istedikleri gibi bookladığı, ring içine doyabileceğim ve süresi çok uzun olan maçlar izlemeyi tercih ediyorum. PG ile TV-14 bir şirketin "maddi" olarak rekabet edebilmesi pek mümkün olmadığı için kurulacak şirket PG olurdu. Günümüzde dikkat süresinin çok düşmesinden dolayı haftalık şovlarda 30 dakikalık 40 dakikalık hatta AEW'nun geçmişte bir kaç defa yaptığı 1 saatlik maçlar sunmaları şirkete "maddi" olarak zarar verebileceği için çok nadiren yapılırdı hatta hiç yapılmazdı. Genel izleyici hikayeyi ring içinden daha ağırlıklı istediği ve sevdiği için haftalık şovlardaki toplam maç süreleri WWE'nin şuan yaptığından farkı olmazdı. İlk cümlede dediğim gibi zevkler ve renkler tartışılmaz. Bunların tam tersini seviyor olabilirsiniz, kendi zevklerime göre görüşüm bu yönde.

Centria

nobody
Konular
170
Beğeni sayısı
789
PG Nakit
300
1
Taylan valla bu yazıya hiç bakmadan Doğan'ın yazısını okudum ve bu yazıda yazdığın birkaç şeyle benzer düşünüyoruz.

Tony Khan markının şirketin adını ne yapacağını bilemeyiz ama Elite'in Khan ile alakası asla olmayacaktı. Ama diyelim bu evrende de Omega vs Okada oldu ve yine interneti kırdı devamında aynı WWE gibi Khan'da elite için yarışırdı. BTE ile o dönem pek yapılmayan bir şey yapıp internetteki güçlerini çok arttırdılar zaten. Ama benim merak ettiğim şu Elite için iki büyük şirket rekabete girse mainstreamdeki etkileri günümüzden daha fazla olur muydu. Sonuçta BTE bir yere kadar etkili ve daha çok kendi kitlesi. Ama eğer iki şirkette ilgilense çok daha büyük reklamı yapılır belki de Elite'in etkisi günümüzden daha fazla olurdu.

Styles konusundaki duygusal bağdan ziyade işin parasına bakıyorum ben. Styles için kim daha fazla para dökerse orada olurdu bence.

Club varı bir oluşum görebilirdik ama diğer yazıda da yazdığım gibi muhtmelen hala NJ ürünü olurdu. Club'ın modası zaten hızlı geçiyor 2016'daj 2018'e kadar pek bir şey yok sonra Club iç savaşı ile konuşturuyor kendini. Aynısı pandemi dönemi deneselerde o tren kaçtı artık yani. Günümüzde 11. Senesini deviren bu grup bence o dönemde ara ara sıksa da para yaptığı sürece markayı çöpe atmazlardı. Yani NWO'nun da son zamanları pek iç açıcı değil ama para yapıyorlardı. WWE'ye bile direkt hiçbir şeyi değişmeden debut yaptılar. Neyse senin kurduğun bu evrende de aynısı olurdu işte ha direkt BC ha başka bir heel grup ürün satıyorsa sıksa bile devam

O dönem Okada zaten primeini yaşıyordu. Burada oklar Omegaya dönüyor. Eğer senin dediğin gibi Omega'yı o dönem kendi şirketlerine katsalardı evet bu maç asla yaşanmaz Naito 2018de Wk'da şampiyon olurdu. Ama hem Omega'ya kontrat teklif ederler miydi hem Omega kendisi kabul eder miydi bilmiyorum. Elindeki en büyük yabancı starı kaybeden NJ o dönem Omega'yı tutmakta kararlı olabilirdi. Ve Jarret mesela Omega'yı o dönem niye almak istesin? Cruserweight güreşçisi olarak alabilirdi max.

Ben Punk'ı direkt booker olarak bile görüyorum aslında. Tony Khan'ın da istediği bir isimdi zaten uzun süre. Punk'ın dediğin gibi her zaman bir büyük alternatif beklediği ortada eğer bu olay 2016da yaşındaydı ve günümüzden farklı olarak 7 değil 2 yıl sonra güreşe donseydi bence dediğin Styles değil Punk mihenk taşı olurdu. Ve bence uzun süre çokta yetkisi olurdu.

Ellerine sağlık taylanım senin de. Bu yazıya pek bir şey yazamadım benzer düşünüyoruz zaten. Omega vs Okada ile ilgili düşüncen benim de ilgimi çekti valla. Bu WK 11'deki maçın neden bu kadar özel olduğunu bir kere daha hatırladım. Ellerine sağlık tekrardan daha senle yazacaklarımız var

Nature Boy

🤙pura vida
Konular
149
Beğeni sayısı
2,052
PG Nakit
1,090
Favori Güreşçi
Jacob
Taylan valla bu yazıya hiç bakmadan Doğan'ın yazısını okudum ve bu yazıda yazdığın birkaç şeyle benzer düşünüyoruz.

Tony Khan markının şirketin adını ne yapacağını bilemeyiz ama Elite'in Khan ile alakası asla olmayacaktı. Ama diyelim bu evrende de Omega vs Okada oldu ve yine interneti kırdı devamında aynı WWE gibi Khan'da elite için yarışırdı. BTE ile o dönem pek yapılmayan bir şey yapıp internetteki güçlerini çok arttırdılar zaten. Ama benim merak ettiğim şu Elite için iki büyük şirket rekabete girse mainstreamdeki etkileri günümüzden daha fazla olur muydu. Sonuçta BTE bir yere kadar etkili ve daha çok kendi kitlesi. Ama eğer iki şirkette ilgilense çok daha büyük reklamı yapılır belki de Elite'in etkisi günümüzden daha fazla olurdu.

Styles konusundaki duygusal bağdan ziyade işin parasına bakıyorum ben. Styles için kim daha fazla para dökerse orada olurdu bence.

Club varı bir oluşum görebilirdik ama diğer yazıda da yazdığım gibi muhtmelen hala NJ ürünü olurdu. Club'ın modası zaten hızlı geçiyor 2016'daj 2018'e kadar pek bir şey yok sonra Club iç savaşı ile konuşturuyor kendini. Aynısı pandemi dönemi deneselerde o tren kaçtı artık yani. Günümüzde 11. Senesini deviren bu grup bence o dönemde ara ara sıksa da para yaptığı sürece markayı çöpe atmazlardı. Yani NWO'nun da son zamanları pek iç açıcı değil ama para yapıyorlardı. WWE'ye bile direkt hiçbir şeyi değişmeden debut yaptılar. Neyse senin kurduğun bu evrende de aynısı olurdu işte ha direkt BC ha başka bir heel grup ürün satıyorsa sıksa bile devam

O dönem Okada zaten primeini yaşıyordu. Burada oklar Omegaya dönüyor. Eğer senin dediğin gibi Omega'yı o dönem kendi şirketlerine katsalardı evet bu maç asla yaşanmaz Naito 2018de Wk'da şampiyon olurdu. Ama hem Omega'ya kontrat teklif ederler miydi hem Omega kendisi kabul eder miydi bilmiyorum. Elindeki en büyük yabancı starı kaybeden NJ o dönem Omega'yı tutmakta kararlı olabilirdi. Ve Jarret mesela Omega'yı o dönem niye almak istesin? Cruserweight güreşçisi olarak alabilirdi max.

Ben Punk'ı direkt booker olarak bile görüyorum aslında. Tony Khan'ın da istediği bir isimdi zaten uzun süre. Punk'ın dediğin gibi her zaman bir büyük alternatif beklediği ortada eğer bu olay 2016da yaşındaydı ve günümüzden farklı olarak 7 değil 2 yıl sonra güreşe donseydi bence dediğin Styles değil Punk mihenk taşı olurdu. Ve bence uzun süre çokta yetkisi olurdu.

Ellerine sağlık taylanım senin de. Bu yazıya pek bir şey yazamadım benzer düşünüyoruz zaten. Omega vs Okada ile ilgili düşüncen benim de ilgimi çekti valla. Bu WK 11'deki maçın neden bu kadar özel olduğunu bir kere daha hatırladım. Ellerine sağlık tekrardan daha senle yazacaklarımız var
Ya aslında buradaki olay şu. Jarrett’ı başkan olarak yazdigimda, farazi bir tahminde bulundum o dönem boş olan isimler içinden. Yönetimi Jim Ross da yapabilirdi, ya da bir başkasını da bu işe dahil olabilirdi. Buradaki mesele sadece Elite’in yönetimde olmayacağı ve ismin AEW olmayacağı. Ondan sonrasında yaptığım şey biraz spekülasyon oluyor.

Omega transferinde ise çok detaylı düşünmene gerek yok. TK kimi isterse transfer ettiği için yöneten kişiye fazla söz düşeceğini zannetmiyorum.

Bullet Club hususunda ise isim NJPW’de kalabilirdi ama ben orijinal kadronun tamamen geleceğine inanıyorum o dönemde. BTE’nin medya gücü yokken NJPW, Bullet Club’a Tony Khan’ın verebileceği paraları çıkartmazdı.

Anasayfa Üst Alt

Kolay Giriş Yapın: