Fenerbahçe - Tartışma Konusu

Konular
56
Beğeni sayısı
1,158
PG Nakit
730
RPG Karakteri
Alberto El Patron
Favori Güreşçi
Mini Cane
Ekli dosyayı görüntüle 2101

2 aylığına böyle bir şeyi kim kabul edebilirdi ki?
d60d090de1fcb4987b50b75dddf6a8de20ef3fc9.jpg

Djiku'nun hatrına 6 ay oynarım sonrasına karışmam demiş.

Beast Incarnate

#uncensored☝️
Konular
5,100
Beğeni sayısı
3,484
PG Nakit
3,015
RPG Karakteri
Brock Lesnar w/ Paul Heyman
Favori Güreşçi
Brock Lesnar
1 1
Baskın basanındır deyip bu konuya giriş yapalım…

FB’li kardeşlerle saha içi konuşmak istedim biraz. FB’nin izlediğim maçları tabii ki oldu ama bu maç tam anlamıyla odaklanıp izlediğim ilk lig maçı olabilir sanırım FB’nin. Her seneye yüksek hype başlayan bir FB klişesi vardır zaten ama benim yanımda yöremde olanlar bilir, geçen sezon başındaki FB’nin oyununun abartıldığı kadar iyi olmadığını, alarm veren yönleri olduğunu ve Jesus’un varyasyonsuz bir adam olduğunu bas bas bağırıyordum. Ama bu seneki FB’de genel takım olarak öyle bir hava sezmiyorum, uzun süredir beni gerçekten endişelendiren ilk FB olabilir bu FB. Ha bireysel olarak alarm verenler var, Dzeko gibi. Ama kenardaki Bats’tan da geçen seneden esintiler izlersek Dzeko’nun patladığı yerlerde devreye girip yokluğunu aratmaz diye düşünüyorum.

Ama benim asıl konuşmak istediğim şey ne oluyor/ne olacak kısmı değil de daha çok “what if” şeklinde bir konu. Mesele Dusan Tadic. Bu adam sezona gerek skor gerekse saha içi katkı bakımından iyi başladı, sonrasında bir düşüş eğrisi çizmeye başladı. Bir oyuncunun düşüşüne sebep olabilecek klasik parametreleri irdeleyelim şimdi. Sakatlık dönüşü? E sakatlanmadı bu adam, geldiğinden beri gayet de topunu oynuyor. Bir ağrısı bile gündeme gelmedi. Burada oynamaktan mutsuz ya da memnunsuz mu? Tartışmaya dahi kapalı, maç 3-0 iken hakeme ettiği ateşli itirazları gördük yani; şunu tartışmanın manası bile yok. Yaşı gereği düşen fiziğiyle mi alakalı? Belki olabilir, ama yer yer rotasyonda dinleniyor ve henüz sezona başlayalı 2 ay oldu. Kaç yıllık Eredivisie topçusu ne kadar yaşlı olursa olsun ligin daha bu aşamasında yaşının etki edeceği fizik düşüşüne kurban gitmiş olamaz, ki sahada bunu ciddi anlamda yansıtan bir enstantanesine de rastlamadım. Geriye tek bir şey kalıyor; en verimli olduğu bölgede, rolde oynamıyor olması. Tadic’in 2 aylık FB performansındaki yükseliş-düşüş kırılması Fred transferiyle birlikte Szymanski’nin saha içindeki rolünün değişmesiyle tam olarak ilintili aslında. Tadic’in düşüşü, Szymanski’nin ilk geldiği maçlardaki gibi 8.5 bölgesinde değil de 10 numarada görev almaya başlamasıyla beraber Tadic’in de haliyle sol kanada kaymasından itibaren başladı. Tadic sol kanat menşeili bir futbolcu mu? Eh pek tabii ki. Ama bu menşeisini oluşturan rol sol çizgi oyuncusu olması mıdır? Buna ise cevap kocaman bir hayır. Ama bu adam düşüşe geçtiği süreçten itibaren sol çizgi oyuncusu olarak kullanılıyor ve bu durum da Tadic’in verimini düşürüyor. Bu verim düşüşünün ilk sebebi Tadic’in kumaşının sol çizgiden ziyade sol iç kanadı oynamasına yönelik olması, ikincisi Tadic’in halihazırdaki yaşının çizgi oyunculuğunu kaldıramıyor olması, bugünkü maç özelinde üçüncüsü de gerisindeki Jayden’ın da tam bir çizgi beki olması itibariyle uyumsuz gözükmeleri. Tadic’in performansındaki düşüşünün saha içindeki rol değişikliğinden kaynaklı oluşunun en kuvvetli argümanı bugün kendi kendine tezahür etti aslında. King oyuna girince o bölgeye King geçti ve Tadic tam anlamıyla bir 10 ya da sol/sağ iç gibi konumlandı. Ve Tadic burada konumlandığı gibi 4. golün imza ortasını içeriye kesen oyuncu oldu. Sağdan bindiren takım arkadaşlarına yolladığı birkaç ara pasının Fenerbahçe’ye en kötü ihtimalle köşe vuruşu kazandıracak cinsten tehlike oluşturduğunu da belirtmezsem olmaz.

Bu kadar Tadic analizini neye bağlayacağım merak konusu olmuştur muhtemelen. Ben Fenerbahçe’nin sahip olduğu bu oyuncu grubunun 4-2-3-1’den ziyade kesinlikle 4-4-2 elmasa yatkın olduğunu düşünüyorum. Farz-ı misal:

Livakovic
Osayi/Ferdi-Becao/Serdar-Djiku-Jayden/Ferdi
İsmail
Fred-Szymanski
Tadic
Dzeko-Bats/King/İrfan​

Gibi bir formasyon FB için çok iyi bir iş olabilirdi bence. Ama halihazırdaki forvet rotasyonu 4-4-2 elması kaldıramayacağı için bu diziliş FB adına en azından ocak ayına kadar taca çıkar. Ha bence ocak ayında da değişen bir şey olmaz, zira İsmail Kartal’ın 4-2-3-1’i terk edeceğini düşünmüyorum. Bu formasyonda ihtisas yapmış bir hoca ve haliyle kendini en rahat hissettiği formasyon da bu formasyon, o yüzden hocayı iyi anlarım bu ısrarında. Ki baktığın zaman takım da takır takır top oynuyor, kim ne diyebilir ki? Ama hal böyleyken Tadic’e bir miktar yazık olacak bence. En azından saha içi build-upta farklılıklar yaratılıp Tadic’i çizgide kullanmaktansa en verimli olduğu sol içe geri döndürmeyi denese fena olmaz. Yüksek’in stoperlerin arasına girerek FB’nin dizilişini genişlettiği senaryolarda Fred’i mezzala gibi kullanarak ya da Ferdi’yi iyice öne çıkararak bu gayet de yapılabilir. Tadic’in veriminin arttırılması gerektiğine dair bu ısrarım ise sezon içinde takımın yer yer tıkanacağı ve Tadic gibi bir saha içi liderin inisiyatif alarak maç çözmesi gerekeceği kritik dönemeçler illaki olacaktır. Tadic bu dönemeçlerde üzerine düşeni bir sol çizgi oyuncusu olarak yapamaz, bu kadar basit bir defekt yüzünden kritik puanlar kaybedilirse meydana gelecek olası senaryoları saymak istemem; FB taraftarının haklı kırılgan yapısını hepiniz biliyorsunuz zaten.

Ufak ufak düşüncelerimi yazayım derken eskilerden kalma bir blog yazısı yazdım yalandan, ama fikirlerimi de belirtmiş oldum özellikle Tadic hususunda. Buradaki FB’li arkadaşlar Tadic’in kullanım biçimi hakkında ne düşünüyor, memnunlar mı değiller mi onu merak ediyorum ama. Fikirlerinizi yazabilirsiniz.

NoOne

Rafine Düşünceler Merkezi
Konular
0
Beğeni sayısı
37
PG Nakit
0
Favori Güreşçi
Sting
FB'li arkadaşlar nedir bu troll ordusu sosyal medyada her yerde FB bot hesapları dolu malûm partiyle yarışacaklar neredeyse, sizler ne düşünüyorsunuz bu konuda?

Anasayfa Üst Alt

Kolay Giriş Yapın: