En Son Okuduğunuz Kitap ve Düşünceleriniz

Bulletproof

#uncensored
Konular
119
Beğeni sayısı
243
PG Nakit
380
Favori Güreşçi
"Stone Cold" Steve Austin
1 1

images

En son okuduğunuz kitap hakkındaki izlenimlerinizi bizlerle bu konu altında paylaşabilirsiniz.​

Johnkorey

Quiet Quitting
Konular
519
Beğeni sayısı
1,207
PG Nakit
1,205
RPG Karakteri
Ezekiel Jackson
Favori Güreşçi
Edge
Murat Menteş'ten Dublörün Dilemmasını okudum en son. 1000Kitap üzerinden kısa bir inceleme de yazdım aslında. Genel olarak beğendim ya sonu çok acele bulsam da.

Uncle Junior

sekkusu yaritai
Konular
21
Beğeni sayısı
554
PG Nakit
40
Favori Güreşçi
The Undertaker
bd41c624b71b450bb7aa1f98202e5e81c77fff10_2_304x500.jpeg

Öncelikle biraz karmaşık duygular içerisindeyim, çünkü kitabın çok beğendiğim kısımları olsa da illallah ettiren kısımları da oldu.

Çok ilgi çekici konseptler vardı, evet. Ama sürekli yeni terim spamlanması ve bunlara açıklama getirilmemesi çok zorladı başlarda. Zamanla alıştık tabii.

Erikson’ın ilk kitabı yazarken henüz yazarlık eğitimi almadığını, yani daha amatörken yazdığını duymuştum. Yer yer bazı olaylar çok eğreti duruyordu ancak çok da büyük bir sorun değil bu. Arkadaşım diğer kitapların çok daha iyi olduğundan bahsetmişti çünkü yazar işin eğitimini falan da almış sonrasında.

Evrenin geniş olması benim açımdan çok iyi, hatta bu fazla bile geniş denilebilir 300 bin senelik bir tarihten bahsediyoruz. Sayısız tanrı, badass karakterler. Kotilyon ve Anomender Rake her gözüktüğünde çok büyük keyif verdi. Kruppe de epey hoş bir tipti, yer yer Coll, Crokus gibi empati kurabileceğim karakterler de vardı. Lorn, Whiskey Jack gibi kendini sorgulayan karakterlerin olması da renk kattı.

Yani genel olarak memnun ayrıldığımı söyleyebilirim. Bu seriye devam etmeyi planlıyorum.

Franz Kafka - Dönüşüm

İlk kez Franz Kafka okudum ve çok çok çarpıcı bulduğumu söylemeliyim.

Betimlemeler öyle çok güçlü olmamasına rağmen insanın içine işliyor, böyle bir durumda ne yapılırdı sorusuna itiyordu okurken. Vaktim olsaydı detaylı bir inceleme yazmak isterdim ancak altından kalkabileceğimi de düşünmüyorum açıkçası.(Bu konuyu sadece okuduklarımı atmak için kullanıyorum genelde.)

Kitap Gregor’un etrafında dönse de Gregor’un ailesi, özellikle Grete karakteri de çok önemli bu noktada. Kitabın başında umursamaz, sorumsuz ailenin küçük kızıyken birden bire çok ağır bir yük biniyor sırtına.

Amatör olarak yazmakla ilgilnen biri olarak böyle bir hikayeyi ben nasıl betimlerdim diye sormuyor değilim kendime açıkçası, çünkü Kafka yer yer haddinden fazla doğal anlatmış ve bu da durumu daha da korkutucu yapıyor. Ancak gerçekçi olduğunu yakınen biliyorum bizde de laf vardır ya ‘düşenin dostu olmaz,’ diye. Tabii buradaki çok daha ekstrem bir örnek. Aile ne yapabiilirdi? Sorusuna bir cevabım yok zaten kitapta da aile ‘villain’ olarak resmedilmiyor. Onların bakış açısından da görebiliyoruz olan biteni bir noktada.

Kitaptaki en etkilendiğim yer Gregor’un başlarım lan size deyip kız kardeşi keman çalarken onu odasına davet etmek istemesi. Sonrasında ise maruz kaldığı muameleye dayanamayıp kahrından gidiyor, yazar bu kısmı çok iyi anlatmış gerçekten.

Çok etkilendiğimi söylemeliyim.

Netuno

One & Only
Konular
193
Beğeni sayısı
1,450
PG Nakit
780
RPG Karakteri
"The Last World Beater" Will Ospreay
Favori Güreşçi
Hana Kimura
Dante'nin cehennemini okudum en son. Hoş kısımları var ama bir süre sonra hayal gücü çok tıkanmış, benzer şeylere sarıyordu işkenceler. 5.5/10

Johnkorey

Quiet Quitting
Konular
519
Beğeni sayısı
1,207
PG Nakit
1,205
RPG Karakteri
Ezekiel Jackson
Favori Güreşçi
Edge
Dexter Karanlıkta.

TV dizisi Dexter'a ilham olan serinin üçüncü kitabı. Evren olarak kitapla dizi çok aynı gitmiyor. Örtüştüğü noktalar var. Bazı yaşanan olaylar kitaplarda daha erken dizide daha geç yaşanmış durumda. Bazı olayların da diziyle hiç alakası yok. Yine de kitap evrenini seviyorum ya. Sonu çok beğensem de genel olarak güzel bir kitaptı. Hemen ardından serinin dördüncü ve son kitabına başladım.

Johnkorey

Quiet Quitting
Konular
519
Beğeni sayısı
1,207
PG Nakit
1,205
RPG Karakteri
Ezekiel Jackson
Favori Güreşçi
Edge
https%3A%2F%2F1k-cdn.com%2Fresimler%2Fkitaplar%2FDahi-Diktator_23453_1414877763.jpg

İyi ki böyle bir kitabın hazırlanmasını sağlamış Celal hoca. Mustafa Kemal'in doğrularıyla yanlışlarıyla ele almış. Doğrular tabi fazlalıkta olması gerektiği gibi. Bunu örneklerle anekdotlarla çok iyi desteklemiş. Ama kitabın ilk kısmında Hegel, Marx, Engels üçlüsüne kendince "saplamadan" duramamış. Sırf onlara şöyle bir "geçirmek" için kitabın bu bölümünü kurguladığını düşündürüyor ister istemez. :D

Johnkorey

Quiet Quitting
Konular
519
Beğeni sayısı
1,207
PG Nakit
1,205
RPG Karakteri
Ezekiel Jackson
Favori Güreşçi
Edge
1695150417262.png

Vakit buldukça son bir ayda okuduğum diğer iki üç kitap ile alakalı da bir şeyler yazacağım da bunun acil önemi var ilk sıraya yazıyorum. Sasha utanmadın mı ya hiç şu kitabı yazarken (hatta yazdırırken editör eli değdiği çok belli) şuna giden ağaçlar için? Kitapyurdunda 5 kitap 50 TLlik bir kampanya vardı. 5. kitabı tamamlamak için aldım. Kampanyadaki kitapların çoğu boştu ya da doğrusu ilgimi çekmiyordu diyeyim. Deli saçması olan kitapların yanında elbette altın gibi parlıyordu da zaten kendisinin bu kitap sonrası bu işlere bulaşmaması edebiyat camiası için hayırlı olmuş. Malum işlerden sonra oyunculuk denedi çok tutunamadı. Kitap yazmış, olmamış. Yayıncılık falan takılıyordu galiba oradan devam abla hadi ya.

Johnkorey

Quiet Quitting
Konular
519
Beğeni sayısı
1,207
PG Nakit
1,205
RPG Karakteri
Ezekiel Jackson
Favori Güreşçi
Edge
https%3A%2F%2F1k-cdn.com%2Fresimler%2Fkitaplar%2F6654_Insan_Olmak-Engin_Genctan269.jpg

Buralara daha çok şeyler yazarım diyorum boş bıraktık ne yazık ki. Ofise gidip geldiğim dönemde en azından otobüste gelip giderken bir şeyler okuyordum. Eve geçtikten sonra o da kalmadı. 2.5 aydan fazla olmuş bu kitabı okuyalı. Üstüne bir kaç daha kitap okumuştum ama canım bu kitap hakkında bir şeyler yazmak istedi. Öncelikle kitabın bu kadar güncele hitap etmesi şaşırttı beni. 35 yıl önce yazılmasına rağmen. Öte yandan insan değişmiyor da diyebilirsiniz daha spesifik konularda bile döneminden geleceğe bakış atabilen bir eser olmuş. Kitabı bitirdikten sonra, davranışlarınızla alakalı farkındalığınız artıyor. Çevreye daha farklı bir gözle bakıyorsunuz bir süreliğine.

Anasayfa Üst Alt

Kolay Giriş Yapın: