Ceza'dan Açıklama

Hülya Avşmaz

PG.com Kullanıcısı
Konular
8
Beğeni sayısı
218
PG Nakit
90
RPG Karakteri
Taylor Rotunda
Favori Güreşçi
Will Ospreay
Hayır olurdu. Siz 0dan bir şey çıkarmadınız, çok emek verseniz bile Türkiye’de değil dünyada ana akım olan bir müzikten bahsediyoruz elbette olacaktı.

Kero

sizinle muhattabım
Konular
425
Beğeni sayısı
711
PG Nakit
125
Sevin sevmeyin. Haklı. Hiç gelmezdi demiyorum elbet gelirdi ama bu şekilde çabuk yayılmazdı. Ve bu kadar fazla insan olmazdı rap yapan. Bu işin doğrusu budur. Şu an rap yapan insanların çoğu bu insanları dinleyerek büyümüştür. Hayır ben Sansar Salvo, Şehinşah, Hidra dinledim büyüdüm diyenlerin bilmediği o dinledikleri insanların idolleri, üstadları, rape baslama sebepleri bu insanlar. Hepsi yabancı rap dinliyordu belki ama bu insanları dinledikleri zaman çoğu bu iş Türkçe bu şekilde iyi bir şekilde yapılabiliyormuş dediler. İşin özü, haklı.

god is an astronaut

too audiological to be deaf
Konular
27
Beğeni sayısı
768
PG Nakit
165
RPG Karakteri
''The Fallen Angel'' Christopher Daniels
Hayır olurdu. Siz 0dan bir şey çıkarmadınız, çok emek verseniz bile Türkiye’de değil dünyada ana akım olan bir müzikten bahsediyoruz elbette olacaktı.

Elbette ki olurdu, ama şu rastgele ülkelerdeki boktan trap şarkıların (hani birkaç tane spesifik kanaldan gün aşırı yayınlananlar) seviyesinin ötesine de geçmezdi. Bu isimlerin Türkiye'de Rap'i var ettiğini söylemekte bu yüzden mümkün, pratikte değil evet ama teoride neredeyse herkes için Rap müzik bu isimlerden sonra var oldu çünkü.

Bir de 0'dan bir şey çıkarmadınız demek saygısızlık olur, baştaki isimlerin nispeten Killa hariç hepsi zamanının ötesinde Rap yaparak ön plana çıktı çünkü.

Kero

sizinle muhattabım
Konular
425
Beğeni sayısı
711
PG Nakit
125
Sevin sevmeyin. Haklı. Hiç gelmezdi demiyorum elbet gelirdi ama bu şekilde çabuk yayılmazdı. Ve bu kadar fazla insan olmazdı rap yapan. Bu işin doğrusu budur. Şu an rap yapan insanların çoğu bu insanları dinleyerek büyümüştür. Hayır ben Sansar Salvo, Şehinşah, Hidra dinledim büyüdüm diyenlerin bilmediği o dinledikleri insanların idolleri, üstadları, rape baslama sebepleri bu insanlar. Hepsi yabancı rap dinliyordu belki ama bu insanları dinledikleri zaman çoğu bu iş Türkçe bu şekilde iyi bir şekilde yapılabiliyormuş dediler. İşin özü, haklı.
X'de bu konu hakkında çok tartışma gördüm. Bu sözü Ceza değil de Sagopa söyleseydi bööyle tepkiler gelmezdi. Bunu dediği için Ceza'ya büyük tepkiler dönmüş Cıstak type şarkıları seven topluluklar tarafından. Bilmiyorlar ki bugün dinledikleri rapçilerin küçükken dinlediği, büyüdüğü ve rape başlama adımını attığı Rapçilerin 5'inin 3'ü Sago Ceza Fuat.

Keza sadece yeni rapçiler için demiyorum. Mesela Şanışer. Kaç kere söyledi benim RAP'e başlama sebebim Şehinşah'ın bana verdiği FUAT albümüdür diye. O albüm olmasa keza ne Şeyho ne de Şanışer olmayacaktı büyük ihtimalle.

Şeyho ve Contra mesela rap yapmadan önce yabancı rap dinleyen insanlar olduklarını söyledi. Diğer bir ortak noktaları ise Ceza'yı dinleyip ''bu iş Türkçe'de de yapılıabilirmiş'' diyip başlamalarıdır.

Hidra örneğini vermiştim. Kendi şarkısında söyler her şey bir Ceza şarkısı ile başladı diye.

Joker'in zaten Ceza ve Sİlahsız Kuvvet hayranlığı eskilerden bilinir. Sansar Salvo'nun da Ceza hayranlığı keza.

Yani bu say say bitmez. Sadece ''havalı'' olmak ve Ceza, Sago rapini reddetip cıstak cıstak diye ortada dolaşan tipler reddeder bunu. Onlarında küçükken Yerli Plaka dinlediğini herkes biliyor mesela içten içe.

Demem o ki ne kadar seversiniz ne kadar sevmezsiniz bilmem. Ceza'nın bu söylemi yüzde yüz doğru, haklı bir cümledir. İnkar edilemez.

Spear of Chaos

PG.com Kullanıcısı
Konular
366
Beğeni sayısı
802
PG Nakit
855
RPG Karakteri
Brock Lesnar
Favori Güreşçi
Seth Rollins
UZI diye bir adam çıkıp rap'i ülkede tanıtmasa sizin varlığınızdan anca rap dinleyen 200-300k kişilik bir kesim olacaktı. Geç bu işi geç.

Anasayfa Üst Alt

Kolay Giriş Yapın: