İYİ Parti'den MHP'ye İttifak Çağrısı

The Aerialist

liberté
Konular
5
Beğeni sayısı
13
PG Nakit
0

İYİ Parti'nin potansiyeli her zaman yüksekti. Daha önce de söyledim, bana göre CHP'nin peşine takılmasa %20 civarı oyu olurdu. Ama bu hataya düşerek yalnızca CHP'nin milliyetçi versiyonu oldu ve seküler milliyetçi oylarını alabildi. Bu seçimin sonuçlarıyla birlikte de artık farklı bir yol çizmesi gerektiğini anladı ve bunu da bir nevi yuvaya dönmekte buldu.

Bana kalırsa bu yol da çok işe yaramayacak. MHP ile İYİ Parti arasında kurulabilecek potansiyel ittifakın seküler milliyetçi oylarının tamamını alamayacağını, şu an iki partinin toplam %20 olan oy oranının en fazla %15 olacağını düşünüyorum. İYİ Parti'den kopacak seküler milliyetçi oylarının da ekseriyetle Zafer Partisi'ne geçeceği kanaatindeyim. Yani bu ittifak adına en iyi senaryoda bile %7 Zafer, %15 MHP-İYİP gibi bir dağılım bekliyorum milliyetçi kanatta.

Bu durumun asıl önemli tarafı MHP'nin Cumhur İttifakı'ndan ayrılması olacaktır. Erdoğan, son 2 seçimi MHP sayesinde kazandı. Onların ittifaktan ayrılması demek sonraki seçimde iktidar değişimi demek. Erdoğan'ın buna nasıl reaksiyon vereceği büyük merak konusu benim adıma.​

The Aerialist

liberté
Konular
5
Beğeni sayısı
13
PG Nakit
0
Erdoğan ikisini birlikte yanına çekmeye çalışacaktır ama zor. Öte yandan böyle bir ittifaka oy vermeyi düşünmüyorum aday kim çıkarsa çıksın.
Erdoğan iktidarda kalmak için senin dediğinden tut 2. Çözüm Sürecine kadar çok geniş bir skalada her şeyi yapabilir. Ama bu sefer başaracağını düşünmüyorum. Senin gibi ben de bu ittifaka oy vermeyi düşünmüyorum ama kurulması Erdoğan'ın sonu demek.

Konuyu ziyaret edenler (Toplam: 0)
No registered users viewing this thread.
Anasayfa Üst Alt

Kolay Giriş Yapın: