Edge Overrated Mıydı?

Cigaretta

PG.com Kullanıcısı
Konular
7
Beğeni sayısı
63
PG Nakit
0
Favori Güreşçi
Edge
WWE tarihi boyunca Edge'ten daha fazla kez dünya şampiyonu olan yalnızca 5, Edge'ten daha fazla Royal Rumble kazanan yalnızca 1, Edge'ten daha fazla IC kazanan yalnızca 2 güreşçi bulunuyor. Kontrol edemedim fakat tekil olarak güreş tarihinin en fazla Tag Team kemeri kazanan güreşçisi olma ihtimali yüksek. Bunlara ek olarak 1 MITB ve 1 KOTR kazananı kendisi.

Kemer kazanma sayılarının fazla olmasında gimmickinden ötürü reignlerin kısa sürmesi de büyük etken tabi. Ve bu başarıları kazanırken kariyerinin en verimli olacağı 10 yılını da güreşmeden geçirdiğini söylemekte fayda var.

Tüm bunların ışığında; WWE tarihinin istatistik olarak en başarılı isimlerin birinin sahip olması gereken etkiye ve çekiciliğe sahip mi sizce? Kendisiyle benzer dönemde (+/-) prime dönemine çıkmış Cena, Orton, Jericho, Batista, CM Punk hatta Christian gibi güreşçilere nazaran draw niteliğinin zayıf kaldığını düşünüyor musunuz?

En son ve güncel örnekte, 11 kez dünya şampiyonu olmuş bir güreşçi kariyerinde ilk kez WWE dışında bir şirkete gittiğinde güreş dünyasını tamamen etkisi altına alması gerekirken farklı sebeplerin de etkisiyle bu pek gerçekleşmedi.

Nihai olarak; Edge'in tüm bu başarılarına baktığınızda kağıt üstünde olanla gerçektr olanın çeliştiğini düşünüyor musunuz? Reddit, Wrestlingforum gibi mecralarda çokta tartışılan bir konu olduğu için size de sormak istiyorum.

satriale

uncensored
Konular
88
Beğeni sayısı
540
PG Nakit
335
RPG Karakteri
Matt Morgan
Favori Güreşçi
Steve Austin ve mOx
Edge'in ilgi çekmemesinin tek sebebi Smackdown Six dönemindeki gibi takılması. O dönemde olduğu gibi kendini seyirciye kanıtlamaya çalışıyor. Çoluk çocuğun madarası olduğu 2010'da bile ilgi çekiyordu. Emekliliğinden sonraki her dönüşünde gimmickinden çok uzak karakterlerde, öğüt verici olarak kullanıldı. Değişim şart. Böyle devam ederse Sheamus'ın efsaneliği ne ise o kıvama gelecek çünkü. RPG'de bile biri Edge alınca tüyler diken diken oluyordu. Şimdi biri alsa tınlanmaz belki de.

The Gold Standard

PG.com Kullanıcısı
Konular
10
Beğeni sayısı
215
PG Nakit
100
Emekli olmadan önce güreşin istatistik kısmıyla pek ilgilenmediğim için ne kadar izleyici çektiğini bilmiyorum, o konuda bir şey söylemek zor benim için. Emeklilikten dönüşte ise, bildiğim kadarıyla kendi isteğiyle, bahsedilen dünya şampiyonu apoletleriyle değil de kariyerini kendi istediği şekilde bitirmek isteyen güreş sevdalısı bir adam olmasıyla öne çıktı. Edge'in bu noktada, bu yaşta ve bu karakterle bütün güreş dünyasını etkisi altına almasını beklemek kendisine de biraz haksızlık olur bence. Ben küçüklükten beri duyduğum hayranlıktan, yaptığı işleri hala beğenmemden ve döndüğü an yaşadığım hisleri asla unutamamamdan dolayı kağıt üstünde gördüğümüz her şeyin hakkını verdiğini düşünüyorum. Edge güreşi bıraktığında 37, güreşe geri döndüğünde 47 yaşındaydı. Üst düzey bir güreşçinin midcarda doğru yavaş yavaş düştüğü yaşlarda onu hiç görmedik ve bu aralıkta yaşanamayan şeyler bize arada bir şeyler eksik gibi hissettiriyor olabilir. Edge güreşi bırakırken dünya şampiyonuydu, geri döndüğünde WM dönemi kaybedeceğini herkesin bildiği bir feud hariç bununla ilgisi bile olmadı. Bu geçişi normalde olduğundan daha keskin bir şekilde yaşadığı için biz main eventer Edge'in draw olamadığını düşünüyor olabiliriz ama geri dönen Edge'in main eventer Edge olmadığını da hesaba katmak gerekiyor.

Keka'nın dalga geçerek etiketlediği mesajda yazdığı şeyi komik bulmamın sebebi de biraz bu. Edge WWE'ye döndüğünde de şu an AEW'da izlediğimiz adamdı, bu tartışmanın bu forumda kendisi AEW'ya gittikten sonra başlamış olması komik geliyor o yüzden. Tabii ki bunu bu konudan bağımsız söylüyorum. Burada sorulan soru iyi temellendirilmiş ve bayağı ferahlık verdi açıkçası forumdaki güreş tartışmalarının genelini göz önüne alınca.

Styles Clash

Sword of the Morning
Konular
88
Beğeni sayısı
1,403
PG Nakit
420
Favori Güreşçi
AJ Styles
Emekli olmadan önce güreşin istatistik kısmıyla pek ilgilenmediğim için ne kadar izleyici çektiğini bilmiyorum, o konuda bir şey söylemek zor benim için. Emeklilikten dönüşte ise, bildiğim kadarıyla kendi isteğiyle, bahsedilen dünya şampiyonu apoletleriyle değil de kariyerini kendi istediği şekilde bitirmek isteyen güreş sevdalısı bir adam olmasıyla öne çıktı. Edge'in bu noktada, bu yaşta ve bu karakterle bütün güreş dünyasını etkisi altına almasını beklemek kendisine de biraz haksızlık olur bence. Ben küçüklükten beri duyduğum hayranlıktan, yaptığı işleri hala beğenmemden ve döndüğü an yaşadığım hisleri asla unutamamamdan dolayı kağıt üstünde gördüğümüz her şeyin hakkını verdiğini düşünüyorum. Edge güreşi bıraktığında 37, güreşe geri döndüğünde 47 yaşındaydı. Üst düzey bir güreşçinin midcarda doğru yavaş yavaş düştüğü yaşlarda onu hiç görmedik ve bu aralıkta yaşanamayan şeyler bize arada bir şeyler eksik gibi hissettiriyor olabilir. Edge güreşi bırakırken dünya şampiyonuydu, geri döndüğünde WM dönemi kaybedeceğini herkesin bildiği bir feud hariç bununla ilgisi bile olmadı. Bu geçişi normalde olduğundan daha keskin bir şekilde yaşadığı için biz main eventer Edge'in draw olamadığını düşünüyor olabiliriz ama geri dönen Edge'in main eventer Edge olmadığını da hesaba katmak gerekiyor.

Keka'nın dalga geçerek etiketlediği mesajda yazdığı şeyi komik bulmamın sebebi de biraz bu. Edge WWE'ye döndüğünde de şu an AEW'da izlediğimiz adamdı, bu tartışmanın bu forumda kendisi AEW'ya gittikten sonra başlamış olması komik geliyor o yüzden. Tabii ki bunu bu konudan bağımsız söylüyorum. Burada sorulan soru iyi temellendirilmiş ve bayağı ferahlık verdi açıkçası forumdaki güreş tartışmalarının genelini göz önüne alınca.

İlk paragrafa imza, son paragrafa kısmen katılıyorum. Edge'in herhangi bir adam olması Judgment Day feudu yüzünden asidinin kaçmasından kaynaklnsa da geride Reigns-Bryan-Orton-Rollins-Styles gibi kaliteli feudlara imza attı. Fakat AEW'da ise bunları yapamadı. Christian Cage'in heel karakteri ne kadar mükemmel olsa da Edge ile ne kadar iyi dostlukları olsa da AEW bunu çöp etti.

Cigaretta

PG.com Kullanıcısı
Konular
7
Beğeni sayısı
63
PG Nakit
0
Favori Güreşçi
Edge

Öncelikle yorum için teşekkürler. Aslında 2003 ve 2009'daki büyük sakatlıkları baz alırsak Edge denince genel kitlenin aklında canlanan kişi 2006'dan 2009'a kadar karakteri ve ring içiyle ortalığı kasıp kavuran ve bu süreçte de 9 dünya şampiyonluğu kazanan güreşçi. Ki 2003'teki sakatlığın ring içine ne kadar büyük hasar verdiği ortada. 2002 yılında çıkardığı maçlar tempo ve seyir zevki olarak elitin de eliti bir seviyeydi. Yüksek ihtimalle çok daha erken bir tarihte ilk şampiyonluğunu alacaktı sakatlanmasaydı, tabi o zaman Lita'sız bambaşka bir senaryo yaşanacaktı. 2010 yılındaki dönüşüyse Royal Rumble gecedi ve sonrasındaki birkaç hafta hariç kendi adıma fiyasko oldu. O yıl boyunca bir türlü uygun feud ve karakter bulunamadı. Jericho çekişmesi ve WM'daki maçları beklentinin çok altındaydı, GM ile histerik ilişkisi bence çok bir şey katmadı. Orton'la felaket kötü bir maçı oldu Over The Limit'te. Yılın sonunda ana kemere uzandığı Kane feudu bile Survivor Series'taki salakça booking ile aklımda kaldı. Sonrasında Smackdown'ın top facei olarak konumlandığı periyot çok iyiydi, ne kadar satmıştır onu bilmiyorum. Son dönüşü ise tamamen söylediğin gibi kendi kariyerini kendi istediği şekilde bitirmek isteyen adamın öyküsü, başarısal değerlendirmeye tabi değil. Fakat AEW girişinin daha etkili olması gerektiğini düşünüyorum bu durumda da.

Netice itibariyle sakatlık süresi dahil 5 yılda 11 ana kemer kazanmasına rağmen Cena ve Orton'ın etki anlamında kesin olarak gerisinde kalması (Bence pik dönemi kısa sürmesine rağmen CM Punk'ın da) kendisini değerlendirmek adına işleri biraz zorlaştırıyor. Mesela otoriteler tarafından yapılan listelerin hemen hepsinde 15-25 arası bir sıralamaya oturtuluyor. Oysa kazandıkları daha fazlasını gerektiriyor. Bu bir kriter değil elbette ama kariyeri tamamen bittiğinde hangi lige ait olacak bu önemli bir konu.

Sikiru

PG.com Kullanıcısı
Konular
47
Beğeni sayısı
644
PG Nakit
250
Matt Hardy'le başlayan ve main event heel olmasına aracılık eden Foley-Cena'dan benim için prime'ının bittiği Taker'a kadar uzanan süreç Edge'in peaki. Kariyerinin son yıllarının Vickie ile ivme kaybettiği gerçeği de unutuluyor. Taker'dan sonrası ilk RR dönüşü ve Jericho harici (ki o da Swagger'ın cash-in'ine önayak oluyor) felaket kere felaket. Anonymous Raw menajeri mi dersin, Kelly Kelly-Vickie melodramı mı, Bearer'ı kaçırıp Kane'e sataştığı dönem mi, araya Nexus Invasion'a toprak atan tayfadan olması mı, çok şey çıkar. Edge'in kariyeri şayet Taker'la olan kan davasının finalinde bitseydi çok daha özel anardık şüphesiz. Öyle bir 3 yılı var ki, çoğu modern "yıldız"ın kariyerlerine bedel ama 08'den sonrası da hiç yok gerçekten.

Anasayfa Üst Alt

Kolay Giriş Yapın: