Sevan Nişanyan’ın Atatürk Hakkındaki İğrenç İftiraları

Styles Clash

littlefinger
Konular
93
Beğeni sayısı
1,818
PG Nakit
510
Favori Güreşçi
AJ Styles
İtiraf edeyim bu adamı bir ara ben de dinliyordum hala arada açar bakarım ülke gündemine yönelik ne gibi bir görüşü vardır diye. Bazı tezlerinde haklı bulsam da (örneğin Anadolu ve Balkan Türklerinin safkan Oğuz Türk'ü olmadığı tezine bir noktaya kadar insan katılabiliyor) söylemleri ve çalışmaları tamamen objektiflikten uzak kuyuya atılan bir taş niteliğindedir. Bu söylemleri ise birer iftiradır. Kesinlikle kabul edilemez ve bundan sonrasında da söylediklerine itibar edilemez. Keşke bu gibi söylemlerde bulunmak yerine etimoloji alanında yapmış olduğu çalışmalarla aklımızda kalsaydı. Çok üzücü.

JonMoxley

#FatihTerimNefreti
Konular
63
Beğeni sayısı
268
PG Nakit
50
Favori Güreşçi
John Cena
Klasik ermeni, dünya savaşı çıkarsa ilk bunlara dalarım.

Ek olarak Türkiye'de "aydın" gözüken entelektüel tip budur ve -kendisinin türk olmadığını bilmekle beraber- türk solunun büyük bir kısmı bunun gibi elemanlardan oluşur, bu yüzden de oksimorondur.

GBB

👑
Konular
41
Beğeni sayısı
1,548
PG Nakit
370
(örneğin Anadolu ve Balkan Türklerinin safkan Oğuz Türk'ü olmadığı tezine bir noktaya kadar insan katılabiliyor)
Bu da boş tez.

Göçebe bir halk olduğundan dolayı Türkler zaten daha Sibirya’dan çıktığı an karışmaya başladılar bu yüzden safkanlık aramak tamamen boş iş. Yani safkan ne demek? Eğer Oğuzları kast ediyorsak (onlar da ilk Turkic/Türk halktan oldukça farklılar) ortalama bir Anadolu ve Balkan Türkü genetik olarak %30-50 Orta Asyalı (genel olarak Türkmenistan ve Anadolu’nun ve Balkan’ın bölgelerine göre değişiyor ortalamalar) olarak modelleniyor. Kalan kısım ise Anadolu yerlisi veya Balkan yani yaşadığı bölgeye göre değişiyor bu karışım. “Aaaaabi biz Türkleşmiş Anadoluluyuz yaaa” tezi tamamen asılsız ve palavra. Milliyetçilik kaygısı bulunmayan ve milliyetçiliğe uzak fakat etnisitelerin genetiklerine ilgisi olan ve bu konuda çok kaynak ve inceleme yapmış birisi olarak söylüyorum bunu. Tabiki uzmanlık alanım veya mesleğim değil fakat Türkiye’de bu konuda mesleğim diyen insanların bile bilgi eksiklikleri var. Eğer Türkiye Türkleri safkan değilse mesela bir Fransız da safkan değil bu mantıkla çünkü adamlar Kelt, Cermen ve Latin karışımı bir halk fakat Latin dili konuşuyorlar. Fransa örneği aklıma gelen ilk örnek çoğu halk için geçerli bu dediğim şey.

Fakat benim için genetik bir anlam ifade etmiyor bazılarının dediği gibi yerli Anadolulu olsaydık bile önemli olan kültürdür ki bu ülkede Türk olmayan milyonlarca insan var.

Styles Clash

littlefinger
Konular
93
Beğeni sayısı
1,818
PG Nakit
510
Favori Güreşçi
AJ Styles
Bu da boş tez.

Göçebe bir halk olduğundan dolayı Türkler zaten daha Sibirya’dan çıktığı an karışmaya başladılar bu yüzden safkanlık aramak tamamen boş iş. Yani safkan ne demek? Eğer Oğuzları kast ediyorsak (onlar da ilk Turkic/Türk halktan oldukça farklılar) ortalama bir Anadolu ve Balkan Türkü genetik olarak %30-50 Orta Asyalı (genel olarak Türkmenistan ve Anadolu’nun ve Balkan’ın bölgelerine göre değişiyor ortalamalar) olarak modelleniyor. Kalan kısım ise Anadolu yerlisi veya Balkan yani yaşadığı bölgeye göre değişiyor bu karışım. “Aaaaabi biz Türkleşmiş Anadoluluyuz yaaa” tezi tamamen asılsız ve palavra. Milliyetçilik kaygısı bulunmayan ve milliyetçiliğe uzak fakat etnisitelerin genetiklerine ilgisi olan ve bu konuda çok kaynak ve inceleme yapmış birisi olarak söylüyorum bunu. Tabiki uzmanlık alanım veya mesleğim değil fakat Türkiye’de bu konuda mesleğim diyen insanların bile bilgi eksiklikleri var. Eğer Türkiye Türkleri safkan değilse mesela bir Fransız da safkan değil bu mantıkla çünkü adamlar Kelt, Cermen ve Latin karışımı bir halk fakat Latin dili konuşuyorlar. Fransa örneği aklıma gelen ilk örnek çoğu halk için geçerli bu dediğim şey.

Fakat benim için genetik bir anlam ifade etmiyor bazılarının dediği gibi yerli Anadolulu olsaydık bile önemli olan kültürdür ki bu ülkede Türk olmayan milyonlarca insan var.

Sevan Nişanyan Anadolu ve Balkanlardaki neredeyse çoğu Türk'ün Türkleşmiş olduğunu savunuyor. Ama aslına baktığımızda Türkler'in Anadolu'ya ilk geldikleri dönemden itibaren artık Anadolu'nun isminin Türkiye olduğunu kaynaklarda görebiliyoruz. Çoğumuz zaten büyük oranda Türk geni taşıyoruz. Fakat yine de o dönemlerde bu coğrafyalarda farklı etnik kökenlerde yaşayıp evlilik, din değişimi vb durumlardan ötürü asıl kimliklerini kaybetmiş asimile olmuş milletler olmuştur. Bunun için "bir noktaya kadar" kendisine katılabiliyorum.

Özetle günümüz Balkan ve Anadolu Türkleri bahsettiğin gibi büyük oranda Orta Asya geni taşıyor. Fakat ne bütün Türkler "Türkleşmiş Rum-Ermeni-Arap-Yahudi'dir" ne de tamamen Orta Asyalıdır.

Konuyu ziyaret edenler (Toplam: 0)
No registered users viewing this thread.
Anasayfa Üst Alt

Kolay Giriş Yapın: